"> sanatorium
Kožní sanatorium Bořislavka - Praha 6, Evropská 59

tel. 235 361 102

Provozní doba (prozatím): pondělí - pátek 14.00 - 21.00
Vážení pacienti,

od února 2003 je v Praze - Dejvicích, přímo u stanice tramvaje Bořislavka, otevřen stacionář (denní sanatorium) pro léčení lupenky, atopického ekzemu, akné a jiných kožních chorob (viz mapka).

Využívá léčebných účinků ultrafialového záření (fototerapie) v kombinaci s léčebnými koupelemi zejména v roztocích soli z Mrtvého moře (simulace koupelí v Mrtvém moři), s léčivými mastmi, event. s dalšími medikamenty.

Fototerapie může být buď celková, nebo lokální (např. dlaní a plosek nohou, loktů, kštice). Obvykle fototerapii předchází koupel v roztocích soli z Mrtvého moře - tzv. asynchronní balneofototerapie. Tato metoda je účinná pro léčbu lupenky (psoriázy), atopického ekzemu, akne a některých dalších kožních problémů. Vhodný léčebný režim stanovím při vstupním vyšetření.

Koupele jsou prováděny ve sprchovém boxu s oběhem solného roztoku. To znamená, že pro každého pacienta je vždy připraven čerstvý roztok. Po ukončení koupele se roztok vypustí do odpadu. To spolu s automatickou desinfekcí celého boxu po každém jeho použití zajišťuje dokonalou hygienu procedury.

Vhodnou koncentraci i složení roztoku určí lékař individuálně. K ozařování se používají nejmodernější přístroje firmy Waldmann - Medizintechnik (Německo), osazené jak UVB trubicemi emitujícími úzké spektrum s maximem na vlnové délce 311 nm, což je z hlediska současných poznatků optimální část UV spektra pro léčbu lupenky, tak i PUVA trubicemi, vhodné pro většinu ostatních chorob.

kabina pro celkovou fototerapii palmoplantární jednotka
kabina pro celkovou fototerapii přístroj pro fototerapii rukou a nohou
Jeden léčebný cyklus trvá zpravidla 16-24 návštěv, obvyklá frekvence návštěv je 2-3 krát v týdnu. Trvání jedné návštěvy je u celkové terapie asi 35-40 minut, u lokální 10-30 minut.

Celou kúru plně hradí většina zdravotních pojišťoven (201, 207, 211).
MUDr. Eva Fialová